Személye szabott terápiás döntésekhez fejlesztenek digitális mikroszkópot és onkopatológiai esetkezelő rendszert
Budapest, 2022. március 31. – Digitális mikroszkópot és onkopatológiai esetkezelő rendszert fejleszt a 3DHISTECH Kft., az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Semmelweis Egyetem a személyre szabott, precíziós diagnosztikán alapuló terápiás döntés támogatásához a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával.
A digitális mikroszkópok fejlesztésében nemzetköti szinten meghatározó vállalkozás, mint konzorciumvezető, a két egyetemmel együtt kezdett projektje lehetővé teszi majd digitális mikroszkópia, digitális tárgylemezek alkalmazásával, digitális betegadat-környezetben, munkafolyamat-optimalizáció és esetkövetés alapján kvantitatív, teljestárgylemez-képfeldolgozó algoritmusok segítségével az onkopatológiai esetek diagnózisát, diszkusszióját és ezek segítségével a legfrissebb orvosi ajánlások alapján a terápiáról döntő oncoteam ülésen a személyre szabott terápia kialakítását.
A projekt keretében a Semmelweis Egyetem I. sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézete betegadat-kezelő és diagnosztikai folyamatirányitó szakmai protokoll-alapú keret programot fejleszt, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudomány Karán a tumor diagosztikus és terápiás célpont klasszifikáló mesterséges intelligencia algoritmust és eljárást alakítanak ki, míg a 3DHISTECH Kft. digitális mikroszkópot fejleszt onkodiagnosztikai és célzott, személyre szabott terápia meghatározására, valamint nagyfelbontású, real-time digitális tárgylemez-szkennert készít.
Az 1,176 millárd forint összköltségű fejlesztéshez 693,5 millió forint támogatást nyertek el a konzorciumi tagok a magyar kormánytól, a 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00298 számú projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással, a Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása című pályázati program finanszírozásában valósult meg.
A fejlesztéssel 34 kutató, fejlesztő vesz részt, a munka 2025-ben zárul.
További információ:
Szabó Máté
+36-70/283-4733, szabo.mate@innoscope.hu
GINOP-1.2.15-21-2021-00097
Projekt adatai
Kedvezményezett neve: 3DHISTECH Kft.
Projekt címe: Jelentős gyártási-kapacitás bővítés a 3DHISTECH Kft-nél
Projekt azonosító száma: GINOP-1.2.15-21-2021-00097
Támogatás teljes összege: 376 191 600 Ft
Projekt kezdő dátuma: 2021.02.26.
Projekt záró dátuma: 2022.04.28.
Jelentős mértékben bővíti gyártási kapacitását a digitális patológiai mikroszkópok egyik globális vezető gyártója, a magyar 3DHISTECH Kft. a Széchenyi 2020 program keretében. A projekt célja, hogy a terápiás döntéseket megkönnyítsék, a gyógyítás folyamatát pedig lerövidítsék a modern digitális eszközökkel. A projekt 376,19 millió forint feltételesen vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósul meg.
A pályázó, a digitális mikroszkópok fejlesztésében nemzetközi szinten meghatározó vállalkozás, a 3DHISTECH Kft. által fejlesztett és forgalmazott orvosi berendezéssel vizsgálták 2019 decemberében elsőként Vuhanban a koronavírust. A cég azóta is a víruskutatás frontvonalában dolgozik világszinten, és jelentős szerepe van abban, hogy napról napra többet és többet tudunk a járványt okozó vírusról és annak mutációiról.
A vállalat digitális mikroszkópjait egyetemek, gyógyszergyárak és kutatóintézetek használják mindennapi munkájukhoz. Az orvosi diagnosztikán belül a patológusok szerepe és döntési jelentősége felértékelődött. A gyártási során olyan eszközökkel szeretnénk ellátni a piacot, amely a döntést megkönnyíti, a gyógyítás folyamatát lerövidíti, és akár nemzetközi, online konzílium létrehozását is hatékonyan támogatja.
A GINOP-1.2.15-21-2021-00097 azonosítójú pályázati projektben a 3DHISTECH Kft. szegedi telephelyén bővíti gyártási kapacitásait hét egyedi eszköz beszerzésével.
A 3DHISTECH Kft. a mikroszkópia digitalizálásában világszínvonalú hardver és szoftverfejlesztéssel foglalkozik. Egyedülálló tevékenységével szolgálja ki az orvostudomány területén tevékenykedő ügyfeleit nemcsak Európában, hanem Amerikában, Ausztráliában is. A digitális hisztológia (szövettan) és a virtuális mikroszkópia területén működő cég mára világszinten az egyik piacvezető cég.
A projektről bővebb információt a www.3dhistech.com oldalon olvashatnak.
További információ kérhető:
Szabó Máté sajtóreferens
Elérhetőség szabo.mate@innoscope.hu
Projekt címe: Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium
Projekt azonosító száma: RRF-2.3.1-21-2022-00003
Projekt célja röviden: Új prevenciós, diagnosztikai, terápiás eljárások fejlesztése
Projekt adatai:
Konzorcium vezetője: Semmelweis Egyetem
Konzorciumi tagok:
Szegedi Tudományegyetem
3DHISTECH Fejlesztő Korlátolt Felelősségű Társaság
Neumann Medical Korlátolt Felelősségű Társaság
PHARMAHUNGARY 2000 Kísérletes és Klinikai Kutatásfejlesztési Korlátolt Felelősségű Társaság
Projekt azonosítószáma: RRF-2.3.1-21-2022-00003
Projekt teljes költsége: 5 670 176 720.-Ft
Semmelweis Egyetem támogatási összege: 4 950 000 000.-Ft
Támogatás mértéke: 96,12%
Megvalósítás időtartama: 2022.03.01.- 2026.02.28.
Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:
Konzorciumi tag neve | Megítélt támogatás (Ft) | Önerő (Ft) | Összesen (Ft) |
Semmelweis Egyetem | 4 950 000 000 Ft | 0 Ft | 4 950 000 000 Ft |
Neumann Medical Kft. | 150 000 000 Ft | 37 500 000 Ft | 187 500 000 Ft |
PharmaHungary 2000 Kísérletes és Klinikai Kutatásfejlesztési Kft. | 149 999 999 Ft | 32 676 721 Ft | 182 676 720 Ft |
Szegedi Tudományegyetem | 50 000 000 Ft | 0 Ft | 50 000 000 Ft |
3DHISTECH Fejlesztő Kft. | 150 000 000 Ft | 150 000 000 Ft | 300 000 000 Ft |
Projekt rövid összefoglalója:
A Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium az öregedéssel összefüggő kardiovaszkuláris betegségek kialakulásában szerepet játszó kórélettani mechanizmusok forradalmian új szemléletű kutatására vállalkozik, azzal az igénnyel, hogy a kutatások eredményeire építve új, innovatív prevenciós, diagnosztikai és terápiás eljárások kifejlesztésére és bevezetését dolgozza ki.
Szakmai megvalósítás pillérei:
A nemzeti labor program az alábbi főbb transzlációs kutatási projektek, termék és szolgáltatás fejlesztési szakmai pilléreken nyugszik:
Klinikai – epidemiológiai programok : A program során az új eljárások implementációs lehetőségeit – bizonyítékokon alapuló indikátor rendszer alkalmazásával a Semmelweis Egyetemen belül megvalósuló kohorsz vizsgálatban (Semmelweis Study) fogjuk tesztelni. Ezen vizsgálatba ágyazódnak be a program segítségével kialakítandó Egészséges Öregedésért Program kardiovaszkuláris kutatási programjának vizsgálatai. A program az iszkémiás szívbetegség és a szívelégtelenség előfordulásának és halálozásának csökkentését célzó innovatív szűrési, diagnosztikai és terápiás módszerek, szolgáltatások, és termékek kutatását és fejlesztését fogja végezni. A Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium klinikai – epidemiológiai programjainak részeként feltérképezi a COVID-19 fertőzés potenciális közép- és hosszútávú kardiovaszkuláris hatásait is multimodális klinikai és részletes utánkövetéssel. Tervezzük a BUDAPeST Upgrade CRT nemzetközi klinikai vizsgálat lezárását, melynek eredményei alapján új szakmai irányelvek kerülnek kidolgozásra.
2. Innovatív gyógyszer-biotechnológiai fejlesztések: A Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium az innovatív gyógyszer-biotechnológiai fejlesztési programjának keretében új gyógyszertámadáspontok felderítését és meglévő gyógyszerek újrapozícionálását fogja végezni. A beteg szívizomszövet gén- és fehérje-expressziós mintázatának elemzése integratív, hálózatelméleti és mesterséges intelligencia alapú rendszerek fejlesztésével és alkalmazásával fog történni, melynek eredményeként új gyógyszertargetek kerülnek beazonosításra, valamint gyógyszer újrapozícionálási fejlesztések kerülnek megvalósításra. A program fontos elemei: in vitro kardiovaszkuláris platformok kidolgozása, mikroRNS alapú farmakoterápiás megoldások továbbfejlesztése, kardio-onkológiai vizsgálatok, RNS alapú hálózatos molekuláris bioinformatikai gyógyszerfejlesztést támogató szoftverek piacra vitele és gyógyszerbiztonsági fejlesztések.
3. Innovatív orvostechnikai és diagnosztikai eszközök, adatbázisok fejlesztése: A Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium innovatív orvostechnikai és diagnosztikai eszközök és adatbázisok fejlesztését célzó programjainak részeként az extracelluláris vezikula alapú diagnosztikai- és terápiás hatás-markerek és mérési módszerek beazonosítása és validálása fog megtörténni. „Big data” hálózatos elemzésekhez használt, strukturált leletezést támogató szoftverek továbbfejlesztése szintén a program egyik eleme. Bevezetésre kerül továbbá a biológiai kor meghatározására alkalmas laboratóriumi teszt és a hozzá kapcsolódó szoftver.
Várható eredmények és hatásuk:
A Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium kutatási eredményei döntő mértékben hozzá fognak járulni az evidenciákon alapuló kardiovaszkuláris egészségfejlesztési és betegségmegelőzési programok kidolgozásához, segítve azon cél elérését, hogy az ország lakossága hosszabb és idős korban is egészséges életet élhessen. A program interdiszciplináris és transzlációs jellege garantálja, hogy sikeresen valósítja meg bizonyítékokon alapuló, a szív- és érrendszeri betegségek előfordulási és halálozási gyakoriságának csökkentésére alkalmas innovatív betegségmegelőzési, szűrési, diagnosztikai és terápiás eljárások kidolgozását. A program eredményei hozzájárulnak innovatív magas gazdasági hozzáadott értékű termékek és szolgáltatások nemzetközi piacra töréséhez, ezáltal segítve a hazai gyógyszer biotechnológiai iparág fejlődését.
Nemzeti Exportvédelmi Program
Külpiaci Növekedési Támogatás kedvezményezettje
Köszönjük a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt. támogatást.
A mérföldkövek teljesítésének részletezése:
A projekt előrehaladását jelentősen elősegítette, hogy 2022.06.28-i dátummal az NMPA regisztrációk hivatalosan is érvénybe léptek a DX12, DX150 és DX300-as diagnosztikai termékekre.
Az első mérföldkő elérése óta a második mérföldkő során a pályázó a próbaüzem kialakításához szükséges további beruházásokat folytatott le, ezzel párhuzamosan a gyártási folyamatok optimalizálása, illetve a berendezések működésének és azok kapacitásának tesztelése történt meg.
A Kedvezményezett számára fontos volt, hogy a jelenlegi beruházás során megvásárolt berendezésekkel való tevékenységét összehangolja más célú beszerzései során megvásároltakkal. A 3DHISTECH által gyártott és fejlesztett orvosdiagnosztikai eszközökre egyre jelentősebb igény mutatkozik Kínában és a vállalkozás célja az lett, hogy a régió gyártási központjává tegye a telephelyét.
A harmadik mérföldkő során a beszerzett berendezésekkel végzett tevékenységekre gyártás- és minőségirányítási elvek kerültek kidolgozásra, amelyek egyrészt biztosítják a jól kalkulálható és stabil napi működést, másrészt lehetővé teszik a piaci igények alapján a kapacitás folyamatos bővítését. A 3DHISTECH Kft. célja, hogy egyre nagyobb teljesítményre képes gyártókapacitást alakítson ki, amely biztosítani tudja a vállalkozás hosszútávú jelenlétét a régióban.
2019-1-3-1-KK-2019-00007
Projekt adatai
Konzorciumvezető: Óbudai Egyetem
Konzorciumi partner: 3DHISTECH Fejlesztő Kft., Természettudományi Kutatóközpont
Projekt azonosítószáma: 2019-1-3-1-KK-2019-00007
Projekt címe: Innovációs szolgáltató bázis létrehozása diagnosztikai, terápiás és kutatási célú kiberorvosi rendszerek fejlesztésére
Megítélt támogatás: 2.390.022.118 Ft
A konzorciumvezető támogatási összege: 909.335.977 Ft
3DHISTECH Fejlesztő Kft. támogatási összege: 800.003.021 Ft
Természettudományi Kutatóközpont támogatási összege: 189.958.019 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Megvalósítás időtartama: 2020.03.01 – 2024.02.28
Projekt rövid összefoglalója
A projekt célja egy olyan kompetenciaközpont létrehozása, üzemeltetése és fenntartása az Óbudai Egyetemen a konzorciális partnerekkel szorosan együttműködve, mely alkalmas orvosinformatikai rendszerek területén történő piac-orientált kutatási tevékenységre. A kompetencia központ a lehető legszélesebb körű orvos informatikai alkalmazási és fejlesztési területet célozza meg:
- Beteg, betegminta, mérési eredmény, képi, tanulási adatbázis fejlesztések;
- Betegadatok titkosítása és továbbítása; orvosi szövettani és sejtkutatási mérőeszközök és kezelőprogramjainak a fejlesztése; diagnosztikai és kutatási célú képi, mérési eredmény adathalmazok és kezelési formáinak a rutinjai; parametrikus, mesterséges intelligencia alapú és szöveti, sejti és genetikai információk, eredmények kezelése és kiértékelése.
- Az „in vivo” nyert fiziológiás vagy pathofiziológiás anyagcsere eltérések követésének és elemzésének szoftveres formáinak kidolgozása a cukorbetegség területére.
- A modern számítógépes modellezés és a korszerű tumormodellek egyidejű alkalmazása a kezelési protokollok tervezésére és optimalizálására.
- Az orvosi informatika egy speciális területére, az állatkísérletek kereteinek, céljainak, eredményeinek gyűjtése, majd kiértékeléseinek a támogatása, amely elősegíti az állatkísérletek számának csökkentését.
Mindezek érdekében a kompetenciaközpont partnerei a projekt előkészítése során kialakítják kezdeti üzemelési és üzletpolitikájukat, majd a megfelelő szervezeti struktúrát, amivel a projekt pályázati céljai kielégíthetők és támogatják a konzorciális partnerek saját kutatási és üzleti stratégiáját is. Annak érdekében, hogy a kompetencia központ, a közreműködő konzorciális és nem konzorciális partnerek, valamint az orvosinformatikai iparág humánerőforrás igényét jelentős mértékben kielégítse, az Óbudai Egyetem stratégiai célként határozza meg orvosinformatikai vonatkozású képzések kidolgozását és indítását.
Ultragyors digitális szövettani berendezést fejleszt a 3DHISTECH Kft.
Újgenerációs, ultragyors digitális szövettani berendezést fejleszt a 3DHISTECH Kft. Budapesten, a projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg, 275 millió forint uniós támogatással.
A projekt célja egy ultragyors sebességű digitális szövettani berendezés kifejlesztése. A digitális szövettani berendezés hardver és szoftver elemekből álló komplex rendszer, mellyel az egész patológiai munkafolyamat digitalizálható.
A patológia centralizálódik, nagyobb központok látnak el nagyobb földrajzi területeket. Az ilyen intézményeknek naponta lényegesen több tárgylemezt kell feldolgozniuk, mint korábban. A jelenleg elérhető leggyorsabb szkennerek 2 perc alatt tudnak egy tárgylemezt szkennelni. Ezzel a sebességgel egy műszakban 240 kép készül el. A szkennerek kapacitásának felső korlátja miatt az intézményeknek több berendezést kellene vásárolniuk, hogy fel tudják dolgozni az összes mintát, ami viszont jelentős beruházást igényel.
A fejlesztés eredményeként elkészülő új rendszer négyszer olyan gyors lesz, mint a jelenleg használtak, 1000 tárgylemezt tud majd kezelni naponta. A 3DHISTECH által fejlesztendő eszköz kapacitása akkora lesz, hogy a nagy intézeteknek elegendő belőle egyet beszerezni, ez jelentős költségmegtakarítást eredményez. A berendezés emellett tartalmaz majd egy online távkonzultációs elemet, amely gyors patológiai konzultációt tesz lehetővé.
A beruházásnak köszönhetően a 3DHISTECH Kft. 8 K+F munkahelyet létrehozni.
A 3DHISTECH Kft. a mikroszkópia digitalizálásában világszínvonalú hardver és szoftverfejlesztéssel foglalkozik. Egyedülálló tevékenységével szolgálja ki az orvostudomány területén tevékenykedő ügyfeleit nemcsak Európában, hanem Amerikában, Ausztráliában is. A digitális hisztológia (szövettan) és a virtuális mikroszkópia területén működő cég mára világszinten az egyik piacvezető cég.
Pályázati azonosító
VEKOP-2.1.1-15-2016-00020
Kedvezményezett megnevezése
3DHISTECH Kft.
A támogatás összege
275 000 000 Ft., a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program finanszírozásával
A pályázat adatai
Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása
A pályázat kódszáma
VEKOP-2.1.1-15
Digitális mikroszkóprendszerek gyártási technológiáját fejleszti ki a 3DHISTECH
Budapest, 2020. augusztus 19. – Kutatói és diagnosztikai digitális mikroszkóprendszerek nagyszériájú gyártási technológiáját fejleszti ki a budapesti székhelyű 3DHISTECH Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával.
A digitális mikroszkópok fejlesztésében nemzetközi szinten meghatározó vállalkozás a digitális tárgylemezscannerek és a digitális mikroszkópia tömeges elterjedésére készül fel egy új technikai alapokon álló tárgylemez-digitalizáló termékcsaláddal és egy digitálismikroszkóp-programcsomaggal, illetve az ehhez kapcsoló technológiai modernizálással.
A 419,2 millió forint összköltségű fejlesztéshez 146,7 millió forint támogatást nyert el a 3DHISTECH Kft. a magyar kormánytól a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap által meghirdetett, Kis-, közép-, és nagyvállalatok KFI tevékenységének támogatása című pályázatán.
A fejlesztéssel 25 K+F munkahelyet hoz létre a vállalkozás. A projekt 2020 novemberében zárul.
A 3DHISTECH Kft.-t a patológiában használt digitális mikroszkópok egyik úttörő kifejlesztője, és meghatározó piaci szereplője, több mint ezer eladott rendszerrel, 25 országban. Piaci részesedése Európában és Ázsiában 25 százalék, az Egyesült Államokban 10 százalék. A magyar tulajdonú cég árbevétele 2018-ban 4,52 milliárd forint volt, szinte teljes egészében exportból származott.
További információ: Szabó Máté, +36-70/283-4733, szabo.mate@innoscope.hu
Egyedülálló szűrő- és diagnosztikai módszertant dolgoz ki betegségek kezelésére egy magyar konzorcium
Egyedülálló, automatizált szűrő- és diagnosztikai módszertant dolgoz ki a Széchenyi 2020 program keretében egy magyar konzorcium, amelynek fejlesztő cégek mellett egyetemi és akadémiai kutatóintézetek is tagjai. A fejlesztés innovatív terápiák pontosabban célzott alkalmazását teszi lehetővé, ezáltal javítva számos betegség gyógyításának esélyét. A projektet az Európai Unió és a magyar kormány 1,489 milliárd forinttal támogatja.
A projekt célja egy olyan, a világon egyedülálló szűrő- és diagnosztikai módszertan kidolgozása, amely primer emberi mintákból készült mikroszkópos képek intelligens és teljesen automatikus, nagy felbontású elemzését és erre alapozott molekuláris diagnosztikáját végzi. A projekt célkitűzéseinek megvalósítása esetén, nagymértékben automatizált módon egysejtszintű felbontással molekuláris diagnosztika válik elérhetővé.
A fejlesztés eredményeként lehetővé válik az új, innovatív terápiák pontosabban célzott alkalmazása, jelentősen javítva számos betegség gyógyításának esélyeit. Ezen túlmenően a diagnosztikai rendszert kutatás-fejlesztéssel foglalkozó laboratóriumok is használhatják.
A 2021-ben lezáruló fejlesztés során először a rendszer kiépítéséhez szükséges alap- és ipari kutatásokat végzik el, majd kiépítik a módszertani rendszert, kezdeményezik a szabadalmak bejegyzését, publikálják az eredményeket, és kifejlesztik a terméket.
A projektben együttműködő konzorciumot a digitális mikroszkópok fejlesztésében világszerte meghatározó szerepet betöltő 3DHISTECH Kft. vezeti. A konzorcium tagja a Debreceni Egyetem Biofizikai és Sejtbiológiai Intézetének két kutatócsoportja, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja, valamint a tumorkutatással foglalkozó Visal Plus Kft. és a betegminták fehérje- és RNS-markereinek diagnosztikájára koncentráló Premium Genom Kft. A fejlesztés Debrecenben, Szegeden és Mórahalmon valósul meg, 10 új kutatónak biztosít munkahelyet.
A projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00072
A projekt címe: Egysejtalapú molekuláris diagnosztika
Kedvezményezett neve: 3DHISTECH Kft.
Szerződött támogatási összeg: 667 884 800 Ft.
Támogatási arány: 65,8%
A projekt befejezési dátuma: 2022.02.27.
Meghatározzák a leggyakoribb magyarországi daganatos betegségekre jellemző onkogenetikai eltéréseket a hatékonyabb terápia alkalmazásához
A Semmelweis Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a 3DHISTECH Kft. szakemberei feltérképezik a Magyarországon leggyakrabban előforduló daganatok hazai betegekre specifikus onkogenetikai eltéréseit, hogy így tudják kifejleszteni a leghatékonyabb kezelési módszereket.
Az onkogenetika a különböző tumorokban előforduló, terápiás célpontként használható genetikai eltérések vizsgálatával foglalkozik.
A magyar onkogenom és személyre szabott daganatdiagnosztika és -terápia nemzeti program célja a leggyakrabban előforduló hazai daganatok (emlőrák, vastagbélrák, melanoma, tüdőrák, valamint hematológiai, urológiai és májdaganatok) részletes molekuláris genetikai jellemzése, a hazai betegségekre specifikus eltérések azonosítása, ezáltal pedig a korai diagnosztikához, a követéshez, valamint a hatékony kezeléshez szükséges eljárások kifejlesztése. A kutatáshoz szükséges technológia- és műszerfejlesztés is része a projektnek. A munkának különös jelentőséget ad, hogy Magyarországon magas a daganatos megbetegedések okozta halálozások aránya.
A NVKP_16-1-2016-0004 számú projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított 1,46 milliárd forintos támogatással, a nemzeti versenyképességi és kiválósági program kiemelkedő halálozási kockázattal járó betegségek gyógyításának eredményességét lényegesen javító nemzeti alporgram finanszírozásában valósul meg.
A projektben a Semmelweis Egyetem patológiában és onkológiában érintett intézetei és klinikái, az Eötvös Loránd Tudományegyetem bioinformatikai munkacsoportja és az orvosdiagnosztikai eszközöket fejlesztő 3DHISTECH Kft. vesz részt. A konzorcium vállalta egy külföldön dolgozó magyar kutató hazahívását és alkalmazását is.
Bővebb információ a www.semmelweis.hu oldalon olvasható.
Kapcsolat: Szabó Máté, szabo.mate@innoscope.hu, +36-70-283-4733
2018 | 09 | 26.
Sajtóközlemény
Egyedülálló szűrő- és diagnosztikai módszertant dolgoz ki betegségek kezelésére egy magyar konzorcium
Egyedülálló, automatizált szűrő- és diagnosztikai módszertant dolgoz ki a Széchenyi 2020 program keretében egy magyar konzorcium, amelynek fejlesztő cégek mellett egyetemi és akadémiai kutatóintézetek is tagjai. A fejlesztés innovatív terápiák pontosabban célzott alkalmazását teszi lehetővé, ezáltal javítva számos betegség gyógyításának esélyét. A projektet az Európai Unió és a magyar kormány 1,489 milliárd forinttal támogatja.
A projekt célja egy olyan, a világon egyedülálló szűrő- és diagnosztikai módszertan kidolgozása, amely primer emberi mintákból készült mikroszkópos képek intelligens és teljesen automatikus, nagy felbontású elemzését és erre alapozott molekuláris diagnosztikáját végzi. A projekt célkitűzéseinek megvalósítása esetén, nagymértékben automatizált módon egysejtszintű felbontással molekuláris diagnosztika válik elérhetővé. A fejlesztés eredményeként lehetővé válik az új, innovatív terápiák pontosabban célzott alkalmazása, jelentősen javítva számos betegség gyógyításának esélyeit. Ezen túlmenően a diagnosztikai rendszert kutatás-fejlesztéssel foglalkozó laboratóriumok is használhatják.
A 2021-ben lezáruló fejlesztés során először a rendszer kiépítéséhez szükséges alap- és ipari kutatásokat végzik el, majd kiépítik a módszertani rendszert, kezdeményezik a szabadalmak bejegyzését, publikálják az eredményeket, és kifejlesztik a terméket.
A projektben együttműködő konzorciumot a digitális mikroszkópok fejlesztésében világszerte meghatározó szerepet betöltő 3DHISTECH Kft. vezeti. A konzorcium tagja a Debreceni Egyetem Biofizikai és Sejtbiológiai Intézetének két kutatócsoportja, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja, valamint a tumorkutatással foglalkozó Visal Plus Kft. és a betegminták fehérje- és RNS-markereinek diagnosztikájára koncentráló Premium Genom Kft. A fejlesztés Debrecenben, Szegeden és Mórahalmon valósul meg, 10 új kutatónak biztosít munkahelyet.
A projektről bővebb információt a www.3dhistech.com oldalon olvashatnak.
További információ kérhető:
Szabó Máté sajtóreferens
Elérhetőség szabo.mate@innoscope.hu, 70/283-4733
KFI_16-2016-0089
Több fókuszsíkú, teljes tárgylemezes digitális patológiai mikroszkópot fejleszt a 3DHISTECH KFT. Budapesten
Több fókuszsíkú, teljes tárgylemezes digitális mikroszkópot és a hozzá szükséges szoftvert fejleszt a budapesti székhelyű 3DHISTECH Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával. Az új berendezés képes lesz azoknak a patológiai mintáknak az elemzésére is, amelyekre a jelenleg forgalmazott digitális mikroszkópok nem alkalmasak.
Egy átlagos patológiai intézetben napi 300-1000
tárgylemezt digitalizálnak. A nagy többségét, 90 százalékát a jelenleg
használatos egy fokúszsíkú digitális mikroszkópok segítségével lehet
elemezni, de a minták 10 százalékát nem, mert azoknál szükség lenne a
mélységi kiértékelésre. Ezekhez jelenleg hagyományos optikai
mikroszkópokat használnak. A 3DHISTECH Kft. olyan eljárást fejleszt ki,
amellyel három dimenzióban lehet szkennelni és utána vizsgálni a
patológiai mintát. Ilyen készülék jelenleg nincs a világpiacon.
A 691,2 millió forint összköltségű fejlesztéshez 294,6 millió forint
támogatást nyert el a 3DHISTECH Kft. a magyar kormánytól a Nemzeti
Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap által meghirdetett, Vállalatok
K+F+I tevékenységének támogatása című pályázatán.
A fejlesztéssel 8 új K+F munkahelyet hoz létre a vállalkozás. A projekt 2018 novemberében zárul.
A 3DHISTECH Kft.-t a patológiában használt digitális mikroszkópok egyik
úttörő kifejlesztője, és meghatározó piaci szereplője, több mint ezer
eladott rendszerrel, 25 országban. Piaci részesedése Európában és
Ázsiában 25 százalék, az Egyesült Államokban 10 százalék. A magyar
tulajdonú cég árbevétele 2015-ben 3,17 milliárd forint volt, ennek 90
százaléka exportból származott.
A kedvezményezett neve: 3DHISTECH Kft.
Projekt címe: Több fókuszsíkú, teljes tárgylemezes képalkotás és vizualizálás a digitális patológiai diagnosztikában
Szerződött támogatás összege: 294 600 000 Ft.
Támogatás mértéke: 42,62 %
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2018. november 30.
Projekt azonosító száma: FI_16-2016-0089
KMR_12-1-2012-0216
A projekt megnevezése: Automatikus, molekuláris-onkológiai in-situ diagnosztika
Pályázati kiírás címe: Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása a közép-magyarországi régióban
A projekt azonosítója: KMR_12-1-2012-0216
A kedvezményezettek nevei: 3DHISTECH Kft., Semmelweis Egyetem, Eötvös Loránd Tudományegyetem
A kedvezményezettek címei: 1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós u. 29-33, 1088 Budapest, Üllői u. 26, 1117 Budapest, Pázmány sétány 1/A
A szerződött támogatási összeg: 378 371 703 Ft.
A támogatás mértéke: 59,41%
A projekt tartalmának bemutatása: A projekt célja
egy újgenerációs, gyors, hatékony és költségkímélő képalkotó technológia
fejlesztése a vastagbéldaganatok molekuláris vizsgálatához. A
kifejlesztendő, onkológiai molekuláris jelenségeket érzékelő és
feldolgozó technológia jobb minőséget biztosít, javítja az érzékelés és a
feldolgozás hatékonyságát, gyorsítja a kiértékelést és az eddiginél
kevesebb reagenst igényel, ezáltal csökkentve a vizsgálat költségeit. Az
automatikus, molekuláris-onkológiai in-situ diagnosztika fejlesztése
alapvetően fontos a vastagbéldaganatok felismerésénél, a daganat
stádiumának meghatározásánál, valamint a terápiás válasz és a különböző
terápiák alkalmazhatóságának előrejelzésénél.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2015.10.15.
Folyamatosan frissülő szakmai jelentésünkért klikkeljen ide.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség,
Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt.
KMOP-1.1.4-11/A-2011-0138
Új, komplex, fluoreszcens, digitális mikroszkóp kifejlesztése
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
A pályázat célkitűzése és tárgya: A projekt célja egy új, fluoreszcens, digitális mikroszkóp kifejlesztése, olyan platform kialakítása, amelyre a projektgazda által fejlesztett termékek tekintetében a következő 3-5 évben építeni lehet.
A digitális mikroszkópok piacán két trend azonosítható. Egyrészt a vevők egyre komplexebb berendezéseket keresnek, amelyek az eddigieknél lényegesen több munkafolyamatot képesek egyszerre kezelni lehetőleg emberi beavatkozás nélkül. Másrészt egyre nagyobb igény van arra is, hogy a patológiai munkafolyamatok során egyre gyorsabban és egy jobb minőségű képek készüljenek a digitális mikroszkópokkal. A projektgazda ezt a két vásárlói elvárást figyelembe véve valósítja meg a fejlesztését.
A 3DHISTECH Kft. a patológiai munkafolyamat teljes digitalizálására törekszik, ezzel szolgálva ki a gyógyítás során használt eszközökkel kapcsolatos egyre magasabb elvárásokat.
Kedvezményezett neve és elérhetősége: 3DHISTECH Kft
1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33., 6. épület.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, mint Irányító Hatóság
MAG Zrt, mint Közreműködő Szervezet
KMOP-1.1.4- 09-2009-0130
Új típusú, kombinált mintaelőkészítő és mikroszkóp kifejlesztése
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
A pályázat célkitűzése és tárgya: az orvosi munkát
megkönnyítő digitális mikroszkópok 5 éve jelentek meg a piacon. Ezalatt
az idő alatt a gyártók körülbelül 1000 készüléket értékesítettek
világszerte, amiből 25-30% a 3DHISTECH terméke. A jelenlegi készülékek
nem elég gyorsak ahhoz, hogy egy rutin patológiai intézet teljes napi
metszet igényét digitalizálják, ezért elsősorban kutatásban hasznosítják
ezeket a készülékeket. Ha a mikroszkópok sebességét nagyságrendileg
növelni lehetne, akkor a rutin patológiai intézeteknek sokkal több
mikroszkópot lehetne értékesíteni.
A 3DHISTECH Kft. a projekt keretében kifejlesztendő berendezést a cég
által korábban előállított digitális mikroszkópokhoz (MIDI, SCAN, DESK)
hasonlóan a már marketing szempontból jól ismert piacokon és országokban
kívánja értékesíteni (pl: USA, Kanada, Ausztrália, Japán, Tajvan,
Görögország, Anglia, Franciaország, Németország, Svájc, stb.)
Kedvezményezett neve és elérhetősége: 3DHISTECH Kft
1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33., 18 épület.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, mint Irányító Hatóság
MAG Zrt, mint Közreműködő Szervezet
GVOP-3.3.3-05/3-2006-04-0209/3.1
Vállalati innováció támogatása
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
A projekt címe: Szövettani mikroblokkok
tervezésének, felépítésének, kiértékelésének minőségbiztosított
környezetének, technológiájának kifejlesztése
A projekt szakmai leírása: A digitális metszet alapú pozicionálás
hardver fejlesztési szakaszának lezárulását, a teszteket, majd a
megfelelő, piaci forgalomba hozatalhoz szükséges tanúsítványok
beszerzését követően, megkezdődött a pályázatban leírt berendezés és a
hozzá kapcsolódó szoftver piaci bevezetése és értékesítése. A hazai és
nemzetközi szakkiállításokon bemutatott termékek elnyerték az
orvos-szakmai közösség érdeklődését, és az első vásárlói visszajelzések
is pozitívak voltak. Elsődleges célcsoportnak a pályázó cég a
gyógyszergyárakat és a kutató intézeteket tekintette, de érkezett
érdeklődés a termékekkel kapcsolatban a napi, rutindiagnosztikában
dolgozó orvosoktól is.
Kedvezményezett neve és elérhetősége: 3DHISTECH Kft
1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33., 18 épület.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, mint Irányító Hatóság
MAG Zrt, mint Közreműködő Szervezet
KMOP-1.1.5-08.2009-0002
Vállalati kutatás-fejlesztési kapacitás erősítése
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
A 3DHISTECH Kft. az elmúlt három évben a digitális mikroszkópok nemzetközi piacának vezető szereplője lett. Alkalmazottainak száma 2006-ban 14 fő volt, 2007-ben már 31-en dolgoztak a cégnél, 2008-ban pedig a munkavállalók száma meghaladta a 60-at. A cég piaci helyzetének további erősítése, valamint a termékfejlesztések gyors ütemű lebonyolítása alkalmazotti létszámnövekedést tesz szükségessé. Jelen projekt célja a cégen belüli kutatás-fejlesztési kapacitás fejlesztése.
Kedvezményezett neve és elérhetősége: 3DHISTECH Kft
1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33., 18 épület.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, mint Irányító Hatóság
MAG Zrt, mint Közreműködő Szervezet
KMOP-1.1.1.-08/1-2008-0035
Projekt neve: Festő, fedő, szkennelő és képfeldolgozó automata protototípusának elkészítése
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
A pályázat tárgya és a projekt célja egy olyan Festő, fedő, szkennelő és
képfeldolgozó automata prototípusának megalkotása, mely lehetővé teszi a
patológiai munkafolyamat több egységének komplex, egy eszközzel történő
automatizálását. A berendezés megkönnyíti és felgyorsítja a patológusok
munkáját, aminek eredményeként a betegek hamarabb juthatnak a megfelelő
kezeléshez.
A 3DHISTECH Kft. az utóbbi években a digitális mikroszkópok nemzetközi
piacának elismert és vezető szereplője lett, s az általa gyártott
eszközök a tárgylemezek digitalizálására/szkennelésére és az így
született képek feldolgozására, elemzésére alkalmasak. A projekt konkrét
célja tehát az eddigi digitális mikroszkópok új funkciókkal való
kiegészítése.
Az eszköz megtervezése és kialakítása során felhasználásra kerülnek a
3DHISTECH Kft. által a digitális mikroszkópok nemzetközi piacán szerzett
eddigi tapasztalatok, a legújabb tudományos technológiai és szakmai
eredmények, a célcsoportok (kutatók és gyakorló orvosok) által teremtett
igények, és figyelembe vesszük azt is, hogy az értékesítése várhatóan
nemzetközi piacon, világszinten történik majd.
Kedvezményezett neve és elérhetősége: 3DHISTECH Kft
1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33., 18 épület.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, mint Irányító Hatóság
MAG Zrt, mint Közreműködő Szervezet
KMOP-1.1.4-08/1-2008-0020
TMA 2.0 alkalmazása a patológiai munkafolyamatban
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Az orvosi műszerek egyre gyorsuló ütemű
technológiai és műszaki fejlődése a piaci szereplőket arra ösztönzi,
hogy termékeiket és szolgáltatásaikat éves vagy kétéves rendszerességgel
újragondolják, a felhasználói visszajelzéseket összegezzék és újabb
alkalmazási területeket keresve további fejlesztéseket hajtsanak végre.
A projekt célja a 3DHISTECH Kft. által korábban TMA Master néven
kifejlesztett berendezés következő verziójának előállítása, amely során
figyelembe vesszük:
1. a felhasználói visszajelzéseket,
2. a legújabb technológiai és műszaki eredményeket,
3. a TMA Master piaci megjelenése óta felmerült fejlesztési terveket,
4. alkalmassá tesszük a berendezést arra, hogy az elődje után ne csak
patológiákat, kutatóintézeteket legyen képes kiszolgálni, hanem a
gyógyszergyárak számára is hasznos eszközzé váljon.
Az új berendezés munkaneve: TMA 2.0.
Mindezt tesszük azért, mert a jövő a komplex
megoldásoké. Az orvosi műszerek és berendezések piacán a tervezők egyre
összetettebb, egyre több munkafolyamat automatizált elvégzését lehetővé
tevő, vagy egyre szélesebb körben alkalmazható termékekkel állnak elő. A
hatékony és minőségi orvoslást kiszolgáló berendezésekkel kapcsolatban a
következő elvárásoknak kell megfelelni:
1. minél rövidebb idő alatt minél több munkafolyamatnak az elvégzése emberi beavatkozás nélkül,
2. a folyamatok reprodukálhatósága,
3. minél teljesebb körű automatizáltság.
A projekt tárgya a TMA Master nevű berendezés olyan, üjabb verziójának
kialakítása, amely az elődnél magasabb szinten képes megfelelni a fent
említett elvárásoknak.
A 3DHISTECH Kft. ezzel a termékével az orvosi műszerek fejlesztése és
gyártása terén új, a digitális mikroszkópok piacánál lényegesen nagyobb
fejlődési potenciált mutató szegmenst teremt.
Kedvezményezett neve és elérhetősége: 3DHISTECH Kft
1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33., 18 épület.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, mint Irányító Hatóság
MAG Zrt, mint Közreműködő Szervezet